„ŁAPKI NA KIEROWNICĘ”
W dniach 19 – 22 czerwca 2017 roku Komenda Powiatowa Policji w Słubicach prowadzić będzie ogólnopolską kampanię pn. „Łapki na kierownicę”. Celem akcji jest promowanie problematyki związanej z zagrożeniami jakie niesie za sobą używanie telefonu komórkowego podczas jazdy.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora „Yanosik”, realizować będzie ogólnopolską kampanię pod w/w nazwą. Planowana kampania będzie wspierana działaniami kontrolnymi.
Główne założenia kampanii to edukacja!!!
Działania kontrolno – prewencyjne polegać będą na zwiększeniu kontroli drogowych kierujących pojazdami silnikowymi pod kątem ujawniania wykroczeń polegających na rozmowie przez telefon komórkowy. Dodatkowo podczas prowadzonych działań funkcjonariusze będą przekazywali kierującym ulotki edukacyjne.
O tym, że jest to dość znaczący problem mówią same statystyki. W 2016 roku z powodu nieuwagi kierujących na lubuskich drogach doszło do 59 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 73 osoby zostały ranne.
W myśl obowiązujących przepisów „kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Za powyższe wykroczenie w 2016 roku policjanci ukarali mandatem aż 91 725 kierujących.
Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to nie tylko rozmowa przez telefon, ale też wysyłanie wiadomości tekstowych, e – maili, czy korzystanie z rożnego rodzaju aplikacji. Kierowca zajęty swoim telefonem ma rozproszoną uwagę i trudniej jest mu skupić się na prawidłowej jeździe samochodem, przez co wzrasta niebezpieczeństwo wypadku. Telefon rozprasza uwagę kierującego, utrudnia bezpieczne prowadzenie pojazdu, nie tylko ze względu na to, że zajmuje rękę. Największe zagrożenie wynika z faktu, iż kierowca myśli i uczestniczy w prowadzonej rozmowie telefonicznej zamiast skupiać się na drodze. Najbardziej niebezpieczne są rozmowy stresujące, emocjonujące czy też przygnębiające. Sprawiają one, że ryzyko kolizji dodatkowo wzrasta.