Rozmawiamy z młodzieżą o handlu ludźmi
Policjanci prowadzą spotkania profilaktyczno – ostrzegawcze z młodzieżą na temat zagrożenia handlem ludźmi. Spotkania mają na celu uświadomienie jak poważnymi problemami są przymusowa prostytucja, praca przymusowa, handel dziećmi czy handel narządami.
Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Handel ludźmi to nie tylko problemy tych, którzy wyjechali za granicę zarobić i zostali pozbawieni kontaktu ze światem oraz zmuszani do ciężkiej pracy. To także nielegalne adopcje czy handel ludzkimi organami. Jednak przede wszystkim ofiarami tego przestępstwa są kobiety i młodzi ludzie. 90 % kobiet, ofiar handlu sprzedawanych jest do prostytucji. Około 10 – 15% nie ma ukończonych 18 lat. Dzieci poniżej 13 roku życia wykorzystywane są do żebractwa i pracy przymusowej oraz sprzedaży organów.
Podczas spotkań młodzież może dowiedzieć się m.in. czym jest handel ludźmi, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przed wyjazdem za granicę, co zrobić, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi .
Wyjeżdżając za granicę kraju, pamiętaj :
- Dopełnij wszelkich formalności;
- Ubezpiecz się;
- Nigdy nie oddawaj swojego paszportu pośrednikowi ani innym osobom;
- Sprawdź, czy pośrednik oferujący Ci pracę działa legalnie;
- Upewnij się , że Twój pracodawca istnieje;
- Poinformuj najbliższych o miejscu pobytu i ustal zasady kontaktów np. raz w tygodniu o ustalonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów np. przekaż pozdrowienia dla kogoś kto nie istnieje;
- Zrób kserokopię dokumentów oraz aktualne zdjęcie i zostaw bliskim osobom, zaufanym osobom;