Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

AKCJA „ZNICZ 2019” - UWAGA ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO

Data publikacji 31.10.2019

Policjanci z KPP w Słubicach wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz Granicznej od 31 października do 3 listopada 2019 r., będą prowadzić na terenie powiatu słubickiego wzmożone działania pod nazwą „ ZNICZ 2019”. Celem planowanych działań jest ograniczenie wszelkich zdarzeń drogowych i zapobieganie kradzieżom oraz włamaniom do pojazdów.

Dzień Wszystkich Świętych to kolejny w tym roku okres wzmożonego ruchu na drogach. Celem większości podróżnych będą miejsca pochówku osób bliskich. Duże natężenie ruchu pieszego i kołowego oraz parkujących pojazdów w okolicach cmentarzy, niesie za sobą nie tylko zwiększenie zagrożenia w tych rejonach występowania zdarzeń drogowych, ale również występowania zdarzeń kryminalnych takich jak kradzieże torebek, portfeli, pojazdów oraz włamań do pojazdów. Ponadto częstymi zdarzeniami występującymi w tym okresie jest okradanie grobowców z wieńców i kwiatów. Należy również pamiętać, że panująca w tym okresie aura – mgły, opady deszczu, szybko zapadający zmrok, gnijące na jezdni liście i niejednokrotnie przymrozki przyczyniają się w pewnym zakresie do zaistnienia zdarzeń drogowych. Nie mniej jednak głównymi przyczynami powstania zdarzeń drogowych są nadmierna prędkość, nieprawidłowo wykonane manewry, kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.

W celu zmniejszenia wypadków drogowych, poprawienia stanu bezpieczeństwa na drogach oraz zapobiegania kradzieżom i włamaniom do pojazdów policjanci z KPP Słubice wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz Granicznej w dniach od 31 października do 3 listopada 2019 r., przeprowadzą wzmożone działania pod nazwą " Znicz 2019”.

Pamiętajmy! Wybierając się w podróż powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Poruszając się własnym samochodem wcześniej sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Usuńmy choćby nawet najdrobniejsze usterki. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci. W innym wypadku oprócz odpowiedzialności karnej możemy odpowiadać za utratę zdrowia lub życia innych osób. Zapnijmy pasy bezpieczeństwa i stosujmy się do znaków drogowych. Samochód zaparkujmy najlepiej na strzeżonym parkingu lub w miejscu dobrze widocznym i oświetlonym. Po wyjściu z samochodu zabierzmy ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, dokumenty, pieniądze, telefon. Nie zapomnijmy włączyć alarm.

Z kolei wybierając się w podróż pociągiem czy autobusem unikajmy tłoku, pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu opuszczając przedział choćby na chwilę zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty.

Apelujemy również do pieszych, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię piesi powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Ponadto przypominamy o obowiązku stosowania przez pieszych elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność pieszego.

Jeśli staniesz się ofiarą przestępstwa natychmiast powiadom Policję nr tel. 112. Nie zacieraj śladów i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

1 listopada 2019 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w obrębie ulic: Sportowa, Obozowa, Rzepińska i Kupiecka. Zmiany te spowodowane są  znacznym wzrostem natężenia ruchu w okolicach cmentarza, oraz zapewnieniem ciągłości ruchu  w tym rejonie miasta  podczas dnia  Wszystkich Świętych.

Tego dnia dojazd do parkingów położonych wokół cmentarza i bazaru odbywać się będzie ul. 1-go Maja i ul. Kupiecką, a wyjazd ul. Sportową, a dalej Rzepińską, Obozową i Folwarczną. Fragment ul. Sportowej, na odcinku od drogi brukowej na cmentarz do skrzyżowania z ul. Obozową i Rzepińską, będzie ulicą jednokierunkową. Przy skrzyżowaniu ul. Sportowej z drogą brukową prowadzącą bezpośrednio do cmentarza już od godzin popołudniowych 31 października zostanie ustawiony posterunek policji i Straży Miejskiej, którego funkcjonariusze będą regulować ruch pojazdów wjeżdżających na parking przy cmentarzu. Bezpośrednio do cmentarza dojechać będą mogły tylko osoby niepełnosprawne i starsze. Wyjazd z tego parkingu odbywać się będzie w kierunku ul. Sportowej utwardzonym i oznakowanym zjazdem za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Biorąc pod uwagę duże natężenie ruchu pojazdów i pieszych w obrębie cmentarza prosimy o pozostawianie pojazdów na parkingach wokół bazaru i przemieszczanie się na cmentarz pieszo. Gmina uruchomiła dodatkowe kursy komunikacji miejskiej, które 1 listopada będą do dyspozycji mieszkańców. Kursy będą bezpłatne. Poprawi to znacznie płynność ruchu w okolicach samego cmentarza, skróci czas dotarcia na groby bliskich i powrót do domów oraz ułatwi pracę służb porządkowych.

Powrót na górę strony