UTRACIŁEŚ DOKUMENTY? ZASTRZEŻ JE W BANKU!
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami.
Co robić w przypadku utraty dokumentów?
UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU - to kilkanascie tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:
- Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
- Powiadomienie Policji - w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
- Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Akcja, którą od 13 lat realizuje Związek Banków Polskich z innymi instytucjami, w tym z Komendą Główną Policji jest niezwykle skuteczna dla bezpieczenstwa obrotu gospodarczego i obywateli. Dzięki wspólnym działaniom, liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta. Na koniec października 2021 roku w centralnej Bazie Danych Systemu "Dokumenty Zastrzeżone" zastrzeżonych było 2,1 miliona dokumentów tożsamości. Według danych "Raportu o dokumetach infoDok", od 2008 roku, kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie - udaremniono , aż 97,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łaczną kwotę 5,2 miliardów złotych.
W okresie prowadzenia Kampanii spadła także ogólna liczba przypadków posługiwania się dokumentami innej osoby .
W 2014 roku został uruchomiony nowy projekt pn. "System Zastrzegania Kart". Jest to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, przez 7 dni w tygodniu.
Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę.
Więcej szczegółów pod adresem e-mail do portalu Kampanii: www.DokumentyZastrzezone.pl
Komenda Powiatowa Policji w Słubicach
aspirant Agnieszka Kaczmarek