Włącz myślenie na drodze- apel policji do pieszych i kierujących
Pośpiech, brawura i brak ostrożności to najczęstsze przyczyny kolizji i wypadków na polskich drogach. Wielu z nich można uniknąć dzięki rozwadze i ostrożności oraz znajomości przepisów ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo na drogach, słubiccy policjanci przypominają najważniejsze obowiązki pieszego jak i kierującego pojazdem.
Choć przepisy chroniące pieszych w rejonie przejść dla pieszych zmieniły się ponad rok temu policyjne statystyki dotyczące zdarzeń drogowych w ich rejonie nadal nie zadowalają policjantów. Wdrążone zmiany miały nakładać na kierującego w rejonie przejścia dla pieszych obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości, aby nie narażać pieszego na niebezpieczeństwo. Pieszy ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkami dotyczącymi tramwaju. Nie oznacza to, że pieszy nie musi się upewnić co do bezpiecznego przejścia, nałożono na niego też obowiązki, które wynikały z częstych przyczyn zdarzeń drogowych np. korzystania z telefonów komórkowych lub innych urządzeń, które powodowały zaburzenia percepcji jak i orientacji w momencie przechodzenia przez przejścia. Bezpieczeństwo pieszych jak i kierujących zależy w dużej mierze od nich samych, lista błędów popełnianych przez pieszych jak i kierujących jest analogiczna.
Najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to:
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- przebieganie przez jezdnię,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przechodzenie przez jezdnię przy świecącym się czerwonym świetle.
Najczęstsze błędy popełniane przez kierujących wobec pieszych :
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.
Ostrożność to cecha, która powinna łączyć zarówno pieszego jak i kierującego, gdy taką cechę posiadamy lub ją nabędziemy, będzie ona miała wymierny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
aspirant Agnieszka Kaczmarek
Komenda Powiatowa Policji w Słubicach