Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi
18 października obchodzimy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Handel ludźmi jest przestępstwem, które rażąco narusza podstawowe prawa człowieka. Jego istotą jest wykorzystanie człowieka przy użyciu konkretnych metod i środków.
Handlem ludźmi jest werbowanie, transport dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem: przemocy, lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą – w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy.
Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).
Jedna z najbardziej powszechnych form handlu ludźmi jest współczesne niewolnictwo. Ryzyko jego wystąpienia istnieje w sytuacji, gdy osoby poszukują pracy poza granicami naszego kraju. W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność i unikać ofert o bardzo atrakcyjnych warunkach pracy, które kuszą wysokimi zarobkami i niewielkimi wymaganiami. Zalecamy, aby wybierać sprawdzonych pracodawców, poleconych przez zaufane nam osoby lub których oferty znajdują się np. w urzędach pracy.
Aby edukować i zapobiegać temu procederowi stworzono kampanię pn. "Nie stań się ofiarą handlu ludźmi" na stronie dedykowanej tej kampanii można www.gov.pl/web/handel-ludzmi
znajdują się materiały edukacyjne oraz informacje nt. działań podejmowanych w ramach tej kampanii.
starszy aspirant Ewa Murmyło
Komenda Powiatowa Policji w Słubicach