BEZPIECZNY SENIOR – DEBATA SPOŁECZNA W SŁUBICACH
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia seniorów. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają seniorom o zachowaniu środków bezpieczeństwa. W piątek 27.10.br w Domu Seniora w Słubicach odbyła się debata społeczna dotycząca szeroko rozumianego bezpieczeństwa seniorów. Debata miała na celu uświadomienie mnogości i charakterystyki zagrożeń oraz wskazanie właściwych postaw w celu ich eliminowania i zapewnienia bezpieczeństwa.
Debaty społeczne prowadzone przez funkcjonariuszy Policji mają na celu przede wszystkim omówienie zagadnień, które w danej społeczności są szczególnie ważne pod względem bezpieczeństwa. Jest to jedna z form komunikowania się ze społeczeństwem. W trakcie spotkania uczestnicy mogą poznać zagrożenia występujące w ich otoczeniu oraz poznać sposoby jak sobie z nimi radzić. To także doskonała okazja dla mieszkańców do wyrażenia opinii i wspólnego rozwiązania uciążliwego dla nich problemu. Uczestnikami debaty byli podopieczni klubu Seniora z terenu Słubic, którzy na spotkaniu zjawili się bardzo licznie.
Tematem głównym debaty - było bezpieczeństwo seniorów z uwagi na występujące na terenie woj. lubuskiego oszustwa dokonywane na osobach starszych. Seniorów przywitali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach. Na początku debaty młodszy aspiramt Julita Hen przedstawiła działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także omówiła ideę programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Następnie omówila niepokojące zjawisko wzrostu liczby przestępstw, których ofiarami są osoby starsze. Omówiła metody działania oszustów oraz sposoby jak uchronić siebie i oszczędności przed bezwzględnym procederem. Omówiono zdarzenia jakie miały miejsce w powiecie słubickim, które dotknęły osoby starsze. Dużo uwagi poświęcono oszustwom „na wnuczka/policjanta”, kradzieżom i włamaniom. Funkcjonariusze wskazywali jak postępować, by nie paść ofiarą tego typu przestępstw. Na debacie zwrócono szczególną uwagę oprócz zagrożeń związanych z zyberprzestępczością na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, głównie zachowanie przy przejściach dla pieszych, obowiązkach rowerzystów i roli odblasków w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Każdy uczestnik spotkania otrzymał gadżety w postaci odblasków i długopisów.
Zainteresowanie tematyką pokazuje, że rozmowy na temat bezpieczeństwa są potrzebne i podobne spotkania będą z pewnością organizowane również w przyszłości. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wiele osób zabierało głos i na własnych przykładach wskazywało, jak ważna jest wiedza z zakresu bezpieczeństwa. Na zakończenie spotkania uczestnicy sporządzili ankiety, w których wnioskowali o kontynuowanie tego typu spotkań. Po spotkaniu policjanci podziękowali za udział w debacie
starszy aspirant Ewa Murmyło
Komenda Powiatowa Policji w Słubicach