Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Dziecka Zaginionego

Data publikacji 23.05.2015

25 maja, każdego roku,  obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka.

Od początku 2015 roku do ubiegłej środy (20.05.2015r. ) lubuskiej Policji zgłoszono 29 ucieczek lub zaginięć osób nieletnich z domów rodzinnych, 123 ucieczki z placówek opiekuńczo – wychowawczych i 3 ze schronisk i zakładów poprawczych, tj.:

KMP Gorzów Wlkp. -           1/ 6/ 0,

KMP Zielona Góra –             4/ 50/ 2,

KPP Krosno Odrz. –              2/ 9/ 0,

KPP Międzyrzecz –               1/ 1/ 0,

KPP Nowa Sól –                    1/ 9/ 0,

KPP Słubice –                        1/ 5/ 0,

KPP Strzelce Kraj. –              3/ 2/ 0,

KPP Sulęcin –                        0/ 1/ 0,

KPP Świebodzin –                 1/ 3/ 0,

KPP Wschowa –                    0/ 0/ 0,

KPP Żagań –                          0/ 8/ 0,

KPP Żary –                            15/ 29/ 1.


Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów. W Polsce, co 2-3 dni zgłaszane jest Policji zaginięcie dziecka, które nie skończyło siedmiu lat, aż dwoje dzieci w wieku 7-13 lat zgłaszanych jest prawie codziennie. Sytuacja zaginięcia dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. 

http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zaginieni/50885,Zaginieni.html

Dlatego też, Dzień Dziecka Zaginionego poświęcony jest pamięci dzieci zaginionych. Jest też okazją do przypomnienia o edukacji najmłodszych w zakresie zasad bezpieczeństwa, które mogą uchronić nasze dzieci przed zaginięciem. Czemu dzieci giną? Zwykle chwila nieuwagi rodzica sprawia, że dziecko oddala się. Dla niego świat jest ciekawy i po prostu się bawi. Najmłodsze dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, przewidzieć konsekwencji tego co robią. Dziecko może zaginąć pozostawione samo na podwórku, podczas samodzielnego powrotu ze szkoły. Zostawione bez opieki jest bezbronne i narażone na zagubienie czy uprowadzenie. Ważne, aby nauczyć dziecko zachowań, które go uchronią.

Informacje o tym jak uchronić dziecko przed zaginięciem są dostępne na stronie prowadzonej przez Fundację ITAKA:

www.opiekujsiedzieckiem.pl

www.porwaniarodzicielskie.pl

Warto podkreślić, że Policja lubuska współpracuje z Fundacją ITAKA.

9 czerwca 2015 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbędzie się szkolenie Naczelników Wydziałów Prewencji i Specjalistów ds. Nieletnich i Patologii KP/KPP/KMP woj. lubuskiego, podczas którego Pani Sylwia Kaczan, Dyrektor Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych  poprowadzi wykład pn. „Poszukiwania osób zaginionych – procedury, współpraca Policji z innymi służbami, instytucjami
i organizacjami pozarządowymi” oraz „Poszukiwanie osób zaginionych, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwań dzieci – uciekinierów z domów rodzinnych i placówek opiekuńczo-wychowawczych”.

źródło: podkom. Justyna Ławreszuk

Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz załącznik:
Powrót na górę strony