Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gotowi na multikulturowość

Data publikacji 23.05.2015

Gdy zmienia się otaczające nas rzeczywistość, również Policja musi być przygotowana na zmiany. Jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy krajem chłodno nastawionym do obecności obcokrajowców. Dziś na polskich ulicach spotkamy przedstawicieli wielu nacji. O tym jak realizować zadania Policji szanując odrębność, można było usłyszeć podczas szkolenia prowadzonego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Multikulturowość, to termin z którym spotkać możemy się coraz częściej. Jednym kojarzy się on z wolnością, brakiem formalnych granic i otwartym podejściem do tego co inne. U kolejnych budzi rozterki i wątpliwości. Czy jest to jedynie slogan, czy obawy są uzasadnione?

Do końca lat 90-tych byliśmy wolni od tego rodzaju pytań. Polska, jako kraj jednolity, zmagający się z problemami młodej demokracji, nie była zbyt atrakcyjnym zakątkiem dla obcokrajowców. Owszem, granice naszą od wschodu przekraczali obywatele sąsiadujących z nami państw, jednak wspólne słowiańskie korzenie pozwalały szybko porozumieć się w zasadniczych kwestiach. Z uwagi na szereg przemian i otwarcie Wspólnoty Europejskiej, również i u nas częściej spotkać można przedstawicieli bardziej odległych nacji. Nie łączą nas już tylko kontakty handlowe – w wielu przypadkach osoby takie stają się naszymi sąsiadami, znajomymi czy nawet członkami rodziny.

Obowiązek przygotowania do działania w obecnych realiach spoczywa również na Policji. W codziennym życiu możemy mieć do czynienia z szeregiem sytuacji, podczas których policjant powinien działać skutecznie, nie narażając się przy tym na krytykę. Szacunek, godność i tolerancja powinny być wyznacznikiem każdych decyzji. Na ten właśnie temat rozmawiać będą we wtorek i środę lubuscy mundurowi. Policjanci, podczas dwudniowego szkolenia mają możliwość spotkania z przedstawicielami innych wyznań. Dyskusja służyć ma wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości i uzyskaniu odpowiedzi na pytania związane z właściwym w takich przypadkach postępowaniem funkcjonariuszy. – W praktyce, w regionie lubuskim, problemów takich nie notujemy, jednak chcemy przygotować się na zmiany i mieć wiedzę na temat wiary, kultury oraz zachowań osób z innych kręgów kulturowych – tłumaczy kom. Marek Waraksa, pełnomocnik KWP do spraw ochrony praw człowieka. – Odpowiednie przygotowanie funkcjonariuszy pozwoli w przyszłości uniknąć ewentualnych niejasności i wyeliminować stereotypy – dodaje organizator spotkania.

 

kom. Sławomir Konieczny

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony